Portal_background_image

اطلاعيه ها

 

اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل

 

از : بخشدار مركزي خنداب

به :تمامی دهیاران محترم روستاهای بخش مرکزی خنداب

با سلام و احترام؛

         به پیوست یک نسخه آئین نامه استفاده از اراضی ، احداث بنا و تاسیسات در خارج از حریم شهر ها و محدوده روستاها مصوب 10/2/91 ، منضم به قانون تعاریف محدوده و حریم شهر ، روستا و شهرک و نحوه تعيين آنها تحويل می گردد .

از آنجائیکه رعايت ضوابط مربوط به ساخت و ساز در داخل وخارج از محدوده روستاها به صورت مکرر در جلسات گذشته مورد تاکید قرار گرفته و در این راستا توصيه هاي لازم به دهیاران داده شده لذا انتظار مي رود منبعد دهیاران با مطالعه دقیق و بيشتر آئین نامه ها ، بخشنامه ها و دیگر ضوابط مرتبط با موضوع ساخت و ساز ، تمامی سعي خود را در اجرای هر چه بهتر و اصولی تر قوانین به کار بسته و در جهت تأمين انتظارات ذيل تلاش نمايند.

1- با عنايت به بند 33 از ماده 10 وظایف تفصیلی 48 گانه دهیاران چون در روستاهای دارای دهیاری صدور پروانه ساختمان بر عهده دهیاری هاي مربوطه می باشد لذا دهیاران بايد نسبت به اطلاع رسانی مناسب  به مردم و در راستای افزایش سطح آگاهی آنان با استفاده از طرق مختلف از قبیل نصب بنر و اطلاعیه در مکان های عمومی و مساجد روستایی و برگزاری نشست های عمومی در خصوص فرآیندهای اخذ پروانه ساخت و ساز و مقررات و ضوابط مربوطه و پیامدهای ناشی از عدم رعایت موارد موصوف اقدام نماید .

2- با توجه به لزوم ارائه گواهی پایان عملیات ساخت جهت اخذ انشعابات آب ، برق ، گاز و تلفن لذا اقتضا می نماید تا دهیاران ضمن اطلاع رسانی لازم در این خصوص ، تمامی افراد حتی كساني را كه به صورت شخصی و بدون نياز به دریافت تسهیلات دولتی خواستار احداث بنا در داخل روستاهای دارای دهیاری می باشند به سوی طی مراحل قانونی صدور جواز ساخت از طریق دهیاری و سایر مراجع ذیصلاح سوق داده تا در آینده در راستای واگذاری انشعابات با مشکلی مواجه نگردند.

3- دهیاری می بایست بر اساس گردشکار صدور پروانه ساختمان در محدوده روستاهای دارای دهیاری نسبت به صدور جواز ساخت و تشکیل پرونده برای متقاضیان منطبق بر مقررات اقدام و گزارش های لازم را به صورت منظم و مستدل به بخشداری اعلام نمایند .

4- دهیار قبل از صدور پروانه ساختمان می بایست در خصوص اخذ استعلام از ادارات مختلف از جمله بنیاد محترم مسکن و انقلاب اسلامي مبنی بر تعیین دقیق موقعیت ملک مورد نظر و وضعیت کاربری آن در طرح هادی مصوب روستا اقدام تا در صورتیکه مشکل خاصی وجود نداشته باشد روند صدور پروانه حسب ضوابط طی گردد .

5- از آنجائیکه دهیاری مرجع دریافت و وصول عوارض در روستاهای دارای دهیاری  می باشد لذا دهیاران می بایست بر اساس نقشه های اجرایی و متراژ زیر بنای ملک مورد نظر و با توجه به تعرفه عوارض محلی دهیاری نسبت به تکمیل فرم محاسبه صدور پروانه ساختمان و اخذ عوارض و رسید و نهايتاً درج آن در پرونده متقاضی اقدام نماید .

لازم به ذکر است با توجه به اینکه افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی از قبیل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی ( ره ) از پرداخت عوارض معاف بوده لازم است تا از سازمان تحت پوشش معرفی نامه اخذ و به دهیاری ارائه نمایند .

6- از آنجائيكه در راستاي فرآيند صدور پروانه ساخت و اخذ پايان كار بايستي فرم هاي مصوب 13 گانه به صورت مرحله اي توسط افراد ذيصلاح از جمله ناظرين شاغل در نظام فني روستايي تكميل و به مرجع صدور پروانه ارائه گردد ،لذا در زمان مراجعه متقاضي به بخشداري جهت اخذ تأييديه گواهي پايان ساخت ، ارائه تمامي فرم هاي تكميل شده مذكور به همراه ساير مدارك مربوط الزامي مي باشد لازم به ذكر است به پرونده هاي ناقص ترتيب اثر داده نخواهد شد.

7- در راستای قانون حفظ کاربری اراضی دهیاران بایستی در صورت مشاهده هر گونه ساخت و ساز در اراضی زراعی و ملی واقع در خارج از محدوده روستاها ، مراتب را به صورت مکتوب به بخشداری و دیگر ادارات ذیربط از جمله جهاد کشاورزی و منابع طبیعی ارسال تا اقدامات بعدی جهت برخورد با متخلفین از سوی دستگاه های مذکور به عمل آید . بدیهی است انجام  هرگونه اقدامی جهت تغییرکاربری اراضی توسط اشخاص مستلزم طی فرآيندهاي قانونی از طریق دستگاه های ذیربط بوده و در این راستا نیز انتظار است دستگاه های یاد شده ضمن نظارت مناسب و مستمر در سطح بخش همکاری لازم را با دهیاران جهت اطلاع رسانی عمومی در سطح روستاها به طرق مناسب فراهم نمایند  .

8- با  عنایت به اینکه در داخل محدوده روستاهای دارای دهیاری ، مرجع نظارت بر ساخت و سازهای بر عهده دهیاری می باشد لذا این امر اقتضا می نماید تا دهیاران ضمن توجه کافی به این مهم ، در صورت مشاهده هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز در مراحل اولیه در محل حاضر و با صدور اخطاریه مبنی بر توقف عملیات ساخت ، مالک را جهت مراجعه به دهیاری در راستای انجام تشریفات قانونی لازم راهنمایی نمایند .

9- درصورتي كه اخطاریه لازم مبني بر  توقف عملیات ساختمانی غير مجاز به مالك صادر و ابلاغ شد و مالك به ضوابط قانوني تمكين نكرد و به ساخت و ساز غير مجاز ادامه داد، بایستی دهياران مراتب را سريعاً به صورت مکتوب و در قالب فرم های مصوب به بخشداری اعلام تا از طریق مکاتبه با مراجع ذیربط از ادامه عملیات جلوگیری گردد.لازم به ذکر است پرونده متخلفين در زمينه ساخت و سازهاي غيرمجاز پس از تشكيل جهت بررسی و اقدامات بعدی به دبیرخانه کمیسیون ماده 99 ارسال می گردد .

10- هرگونه ساخت و ساز و عمليات عمراني خارج از ضوابط و مقررات مربوطه در حريم جاده ها و راه ها ، شبكه هاي برق و تأسيسات گاز و آب ، رودخانه ، نهرها ، معادن ، قنوات و پل ها و ... با عنايت به بند الف ماده 4 آئين نامه مذكور مجاز نمي باشد ولذا ايجاب مي نمايد درصورت مشاهده هرگونه عمليات ساخت و ساز غير مجاز مراتب از سوي دهياران و شوراهاي محترم  به صورت شفاهي و كتبي به دستگاه هاي ذيربط اعلام تا پيگيري و اقدامات لازم از ناحيه دستگاه هاي مربوطه به عمل آيد.

ضمناً دستگاه هاي ذيربط موظف خواهند بود تا  حسب ضوابط و مقررات مربوطه برنامه ريزي و اقدامات لازم را جهت نظارت مستمر پيرامون ساخت و سازها و هرگونه عمليات عمراني كه ممكن است خارج از ضوابط قانوني در سطح بخش و مناطق تابعه شكل بگيرد به عمل آورند و در اين راستا تمهيدات مناسب را اتخاذ نمايند.

11- ممهور نمودن و یا امضای هرگونه اسناد و مدارکی که دال بر انجام معاملات اعم از خرید و فروش ملک و زمين و ... بین مردم می باشد از ناحیه شورای اسلامی و دهیاری به مصلحت نبوده و درصورت عدم توجه به اين موضوع بديهي است تبعات ناشی از آن در آينده متوجه شورا و دهیاری مربوطه خواهد بود .

12- پیرو تاکیدات گذشته اينجانب مبنی بر لزوم آگاهی و اشرافیت دهیاران و اعضای شورای اسلامی به مقررات حوزه کاری و ضرورت رعایت ضوابط مربوطه ، علهذا ضمن توصيه مجدد به تداوم اين امر انتظار مي رود در راستای آبادانی روستاها و جلب مشارکت و همکاری هاي مردمي در توسعه فضای روستایی و همكاري با ساير دستگاه ها نسبت به مد نظر قراردادن و رعایت و اجرای تمامی ضوابط و شاخصه های قانونی در حوزه امورات دهیاری و شوراهای اسلامی تلاش و اهتمام بیشتر از پيش به عمل آوريد . انشاءا....

 

 

 

                                                                                                                                     داريوش مرداني

                                                                                                                        بخشدار مركزي خنداب

 

 

 

 


مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها